Jen v málokteré zahradě se nenajde alespoň jeden ovocný strom nebo bylinkový záhonek. V malém se dá pěstovat zelenina dokonce i na balkoně nebo terase městského bytu. Co na zahradu vysadit, abyste sklízeli co nejdéle, a co všechno je potřeba udělat pro dlouhodobé uchování plodů vaší práce?
Líbí se vám tento článek?
Při pěstování vlastního ovoce i zeleniny máte samozřejmě možnost uspořit i nějaké finance, přeci jenom si tímto způsobem poměrně snadno zajistíte dostatečné množství zdravých, a hlavně čerstvých plodin. Na malých zahradách ale většinou nemůže být řeč o plnohodnotné soběstačnosti, v tomto případě se pěstuje ovoce a zelenina spíše jen pro krátkodobé zpestření jídelníčku. I na středně velké zahradě si ale můžete vytvořit roční plán, podle kterého budete sklízet celoročně čerstvou zeleninu.
Během zimy lze výpadky plodnosti ovoce nahradit dlouhodobým uchováním, které je ale možné, pokud máte ke skladování vhodné prostory. Tím nejlepším pomocníkem je samozřejmě sklep, ve kterém je možné klidně i do další sklizně uchovat bez větších potíží jablka, cibuli, česnek nebo třeba brambory. Zatímco některým plodinám vyhovují spíše suché prostory, teplota místnosti se u zeleniny a ovoce liší.
Ze sklizně z vlastní zahrady se můžete při troše umu těšit 12 měsíců v roce. Chce to ale trochu kombinovat možnosti. Celoroční sklizeň je možná spíše jen v případě zeleniny, s ovocem je to všeobecně složitější – budete ho muset buď uskladnit v chladnější místnosti, zamrazit nebo tepelně zpracovat třeba do džemů. Zamrazení skvěle uchovává vitaminy a minerály, hodí se ale jen pro některé plody.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět