ROZHOVOR – V současné „honbě“ za snižováním spotřeby energie a snižováním emisí z výrobních technologií a provozu staveb někdy trochu zapomínáme na to, jak se cítí lidé, kteří v nich žijí. Zdraví přírody i člověka by přitom mělo být základním cílem našeho usilování. O tom, co znamená zdravé bydlení, s námi hovořil jeden z vedoucích pracovníků Státního zdravotního ústavu, RNDr. Bohumil Kotlík, PhD.
Líbí se vám tento článek?
- Pane doktore, ještě před nějakými patnácti dvaceti lety se největší pozornost stavbařů i stavebníků soustředila na zateplení a utěsnění budov tak, aby nedocházelo ke ztrátám draze získaného tepla. Jedním z průvodních jevů těchto opatření byl prudký nárůst plísní, alergenů apod. Tak jsme si, zjednodušeně řečeno, „vypěstovali“ jiný trend – zdravé vnitřní prostředí…
Ona to nebude tak úplně pravda, trend zdravého vnitřního prostředí tu byl už za J. A. Komenského a vlastně i dlouho předtím. Problém se spíše zmedializoval, zbulvarizoval a přešel v médiích z velké části do komerční roviny. Stejně jako předtím problematika zateplení. O odborná vyjádření a názory není zájem. Vnitřní prostředí přitom představuje poměrně složitý komplex vlivů. Jeho individuální vnímání ovlivňuje celá řada spolupůsobících faktorů. Z těch hlavních lze uvést architektonické řešení, umístění budovy a hluk v jejím okolí, orientaci a uspořádání vnitřního prostoru, vybavení interiéru, mikroklima, osvětlení, dobu dozvuku (akustiku).
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět