Pasivní dům musí splnit náročné požadavky na úspory energie a vzduchotěsnost. Prosklené plochy patří k nejproblematičtějším místům, pokud jde o tepelné ztráty obálky stavby. Zároveň jsou však díky vzniku pasivních solárních zisků i zdrojem energie. Správný výběr oken proto vyžaduje promyšlený koncept již v architektonické studii stavby.
Líbí se vám tento článek?
Základním kritériem pro výběr oken do pasivního domu jsou jejich tepelněizolační vlastnosti, které číselně definuje součinitel prostupu tepla oknem (Uw).
„Při výběru konkrétního okna je důležité věnovat pozornost tomu, zda je koeficient prostupu tepla udáván skutečně za celé okno. Někdy je uváděna hodnota prostupu tepla pouze zasklením (Ug), která vykazuje zpravidla opticky příznivější hodnoty, ale nebere v úvahu tepelněizolační vlastnosti samotného okenního profilu,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková ze společnosti Vekra.
Doporučenou hodnotu prostupu tepla oken (Uw) by měl projektant stanovit v projektové dokumentaci v závislosti na požadavcích investora a potřebách konkrétní stavby.
Pasivní dům využívá nejen co nejnižších energetických ztrát, do celkové tepelné bilance se započítávají i takzvané solární zisky ze slunečního záření, které vznikají působením pasivního solárního efektu. Nejvýznamnější jsou na jaře a na podzim, kdy stojí slunce nízko na obzoru a pomáhá „přitápět“ dům.
„Aby se interiér zejména na jaře a na podzim dostatečně prohříval, používá se speciální, tak zvané solární trojsklo, které propustí do interiéru více tepla. Při výběru zasklení je třeba hledat optimální kompromis,“ pokračuje Ing. Milena Tomčíková. Je prokázáno, že vhodná okna sníží spotřebu energie na vytápění až o 25 %.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět