V roce 2015 bylo v Evropě kolem 5,3 milionu takzvaných chytrých domácností. Podle prognóz, které se skutečně naplnily, jich mělo přibývat kolem 50 % ročně. Co že je to ta chytrá domácnost?
Líbí se vám tento článek?
Zatímco například nízkoenergetické nebo pasivní domy musejí vyhovovat závazným technickým normám, smart home čili chytrá domácnost dosud není oficiálně definovaná. Takže obchodníci mohou tuto značku libovolně používat jako marketingový slogan, podobně jako třeba v potravinářství označení BIO.
Podívejme se tedy na to, co od takového řešení lze reálně očekávat, kdo vás jen zkouší vodit za váš spotřebitelský nos, jaké nabídky můžete brát naopak vážně – a kolik peněz si na ně máte připravit.
Propojení zvyšuje produktivitu
Záleží vám na tom, abyste si doma skutečně odpočinuli a cítili se co nejlépe? Celosvětový průzkum společnosti Skanska ukázal, že v interiérech, kde je správně propojena kvalita ovzduší, teplota a světlo, vzrůstá produktivita až o 30 %. Znamená to, že v takových domech se lépe a zdravěji žije, kvalitněji si odpočinete a vaše děti se třeba lépe učí. Je k tomu ale nutné, aby topení, chlazení, vzduchotechnika, rekuperace, světla a stínění byly propojeny do jednoho celku. A právě tomu se zjednodušeně říká chytré bydlení.
Ekonomické varianty
Mezi nejlacinější alternativy, které se prodávají s visačkou smart home, patří čínský balíček Sonoff. Obsahuje tři elektrické komponenty: přepínač, zástrčku a nástěnný spínač. Za tuto sestavu zaplatíte dohromady řádově stovky českých korun, musíte ovšem vyřešit ještě instalaci. Pokud všechno dopadne dobře, některé svoje spotřebiče budete moci ovládat prostřednictvím mobilního telefonu nebo slovně. Přikážete třeba větráku, aby se zapnul. Musíte s ním ovšem komunikovat anglicky.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět