Stále častěji skloňované slovní spojení „chytrá domácnost“ se z ještě nedávné vize budoucnosti stává běžnou součástí každodenního života. Dříve efektní rozsvícení jednoho světla na dálku pomocí mobilu dnes již těžko někoho ohromí. Součástí chytré domácnosti se stávají i ty nejběžnější spotřebiče a v podstatě vše, co lze nějakým způsobem ovládat. Chytrý kávovar vám tak může připravit ranní šálek kofeinu pár minut po probuzení a rybičky dostanou pravidelnou a přesnou dávku svého krmení i během vaší dovolené.
Líbí se vám tento článek?
- Co vše lze připojit do chytré domácnosti?
- Pračka a sušička
- Lednička
- Kávovar, varná konvice, trouba
- Kuchyňská váha, mixér, fritéza, parní hrnec
- Zvlhčovač vzduchu, odvlhčovač vzduchu, čistička vzduchu či difuzér
- Pro zdraví – osobní váha i měřič tlaku
- Chytré WC a zubní kartáček
- Chytrá krmítka pro vaše domácí mazlíčky
- Ovládání prostřednictvím zásuvky a tlačítka
Jednou ze základních myšlenek chytré domácnosti je mít moc nad propojenými součástmi vzdáleně i lokálně prostřednictvím jednoho uceleného ovládacího systému. To stále není samozřejmostí, protože jednotliví výrobci používají své vlastní „ekosystémy“ a vzájemné propojení nemusí být vždy plně funkční. Představte si však, že je vše dokonalé a vám tak stačí řešit pouze konkrétní funkce, které po daném výrobku vyžadujete. Zde je několik příkladů chytrých spotřebičů, které mohou obohatit domácnost.
Co vše lze připojit do chytré domácnosti?
Kromě základních systémů chytré domácnosti, mezi které patří zabezpečení domu, osvětlení, stínění, vytápění, klimatizace, audiovizuální prvky a nejrůznější čidla, lze připojit téměř jakýkoliv další menší či větší spotřebič, který vás napadne. Výrobci již nabízejí verzi s možností bezdrátového a dálkového ovládání téměř pro každý typ výrobku.
Asi nelze vyjmenovat vše, ale do dlouhé řady smart spotřebičů patří například: pračka, sušička, lednička, myčka, trouba, gril, kávovar, parní hrnec či fritéza, varná konvice, kuchyňská váha, mixér, vysavač, robotický čistič oken, zvlhčovač a odvlhčovač vzduchu, difuzér, čistička vzduchu, WC s bidetem, zubní kartáček, měřič tlaku, osobní váha, meteostanice, květináč, automatické krmítko pro psy, kočky i rybičky nebo chytrá toaleta pro kočičího mazlíka a další a další.
A jakýkoliv další „nechytrý“ elektrický spotřebič lze zapojit přes chytrou zásuvku či prodlužovací kabel a tím nad ním získat moc alespoň funkcí zapnout/vypnout.
Pračka a sušička
Ať již jsou pračka a sušička dva samostatné přístroje, nebo jsou „dva v jednom“, schopnost propojení s chytrou domácností přináší řadu nových funkcí. Základem je možnost vzdáleného spuštění či vypnutí včetně volby pracího či sušicího cyklu. Ovládání přes mobilní aplikaci umožňuje také nahrávat nové programy k těm již přednastaveným. Současně je takto možné provést i diagnostiku přístroje. Součástí aplikace pak může být například i historie pracích a sušicích cyklů a sledování spotřeby.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět