Zálivka patří mezi nejčastější práce, které vás budou na zahradě čekat přibližně od května do konce září. Nejvíce vody spotřebujete na užitkové zahradě nebo při péči o okrasný trávník, který je na pravidelném přísunu doslova závislý. Kde všude pomůže automatický závlahový systém, kolik vody se přibližně spotřebuje a jak při zálivce šetřit vodou?
Líbí se vám tento článek?
Každý rok se liší v průběhu počasí, ale všeobecně vychází jedna třetina roku na srážky chudá. Právě v tomto období přichází na řadu dodatečná závlaha, která může mít dvě podoby. Buď dáte zelenou plně automatizovanému systému, který skoro vše udělá za vás, nebo se budete muset smířit s větší časovou náročností a pomoct si například klasickou zahradní hadicí. Nejen v suchých letech je na místě řešit, jak zálivku provádět co nejefektivněji, protože právě při údržbě zahrady se často plýtvá i s velmi kvalitní vodou z vodovodního řadu.
Čísla jsou přitom dost alarmující, na jeden metr čtvereční se ročně spotřebuje při závlaze hned několik stovek litrů vody, průměrně počítejte s množstvím okolo 500 l na metr čtvereční zahrady. Spotřebu ale můžete výrazně snížit instalací závlahových systémů.
Pro koho je vhodná automatická závlaha
Ačkoliv se zřejmě bez zahradní hadice tak úplně neobejdete ani v případě, že si na zahradu necháte nainstalovat automatický závlahový systém, i tak je nutné připomenout, že závlaha pomocí hadice bude vždy časově náročná, nerovnoměrná a spotřebujete při ní mnohem více vody. Automatickou závlahu by vám měla navrhnout odborná firma, která se bude zajímat o podmínky na stanovišti i o zdroje vody a další nutné detaily. Jde o čím dál tím oblíbenější řešení pro všechny, co závlahou nechtějí ztrácet čas a třeba ani na zahradě u domu nebo chalupy nepobývají každý den. Závlaha se jednoduše postará, vždy bude zalito. Ocení ji ale i náročnější uživatelé.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět