Doslova zapuštěný do šťavnaté kostarické džungle shlíží na oceán a písečné pláže obytný komplex Art Villas. Tři koncepty bydlení navržené třemi českými architektonickými studii doplněné multifunkčním tropickým pavilonem jsou vsazené do strmého pozemku o celkové rozloze 25 000 m2, kde koexistují v přátelské symbióze s okolní bujnou vegetací.
Luxusní dům, zahraniční dům, jiná dispozice, od Formafatal
Líbí se vám tento dům?
Profil domu
Cena od
|
Zjistit cenu |
Provedeni domu
|
Luxusní dům, zahraniční dům |
Dispozice
|
Jiná dispozice |
Kategorie domů
|
Jiná |
Typ střechy
|
Plochá |
Půdorys
|
Obdélníkový |
Pozemek domu
|
Svažitý |
Ateliér / architekt
|
Formafatal |
Za celým projektem stojí český investor Filip Žák, který se rozhodl pro spolupráci s českými architekty ze studia Formafatal, Refuel works a Archwerk. Hlavním architektem resortu se stalo studio Formafatal v čele s Dagmar Štěpánovou, které vedle návrhu interiérů všech budov sjednotilo finální podobu celého komplexu shlížejícího na oceán a nádhernou písečnou pláž Hermosa. Dagmar Štěpánová přiznává, že jihoamerická architektura ji vždy přitahovala, a netají, že velkou inspirací pro ni je Brazilec Paulo Mendes da Rocha. Jeden z největších brazilských architektů a urbanistů si ve velké míře liboval v jasných geometrických liniích, hrubých materiálech a objemnosti.
Do jaké míry se autorka interiérů a jedné z vil inspirovala jeho brutalistními stavbami, můžete nakonec posoudit sami.
Beton a tropy
První vyrostla na ohromném svažitém pozemku betonová Art Villa, jejíž architektonický koncept vznikl ve studiu Refuel works. Dvoupodlažní budova má užitnou plochu 570 m2. Kromě velkorysých společných prostor, které tvoří foyer, hlavní obytná místnost, kuchyně s jídelnou, se ve vile nachází celkem 5 ložnic s vlastní koupelnou. Obytná terasa vybíhá vysoko nad terén a na jejím konci je vybudován bazén s úchvatným výhledem. V suterénu vily pak najdete dětskou hernu, fitness, taneční místnost, šatnu, prádelnu a technické zázemí domu.
O návrh interiéru se postaralo studio Formafatal. Inspirací jim byla okolní džungle – divoká, tajemná, barevná, plná života a vůní. Jen ranní probuzení do světa nabitého životní energií, přirozeností a čerstvostí musí být nezapomenutelným zážitkem, který vás donutí zpomalit, zastavit se a podívat se do vlastního nitra.
Dům je navržen tak, aby v něm probíhala přirozená cirkulace čerstvého vzduchu, takže chladivý vánek dokáže do určité míry nahradit i klimatizaci. Betonové zdi jsou záměrně ponechány ve své surové podobě. Dotek luxusu a jemnosti do něj vnáší použité interiérové prvky a materiály (převážně teakové dřevo, kov a len). V kombinaci se zelení, která se přátelsky, ale razantně dere dovnitř velkými prosklenými a téměř stále otevřenými stěnami, a vodní plochou se podařilo vytvořit nevšední prostředí. Drsný chlad betonu a skleněných ploch rozehřívá nejen tropické slunce, ale i harmonicky barevně vyladěný interiér.
„Pro podlahy všech ložnic a koupelen jsme navrhli výrazněji ornamentální cementovou dlažbu, která byla vyrobena na zakázku v sousední Nikaragui. Proměnlivost vzorů a barev odkazuje na jedinečnost a neopakovatelnost každého okamžiku. Každým dalším krokem se něco změní. Dalším výraznějším prvkem v interiéru je ručně malovaný akvarelový motiv džungle na keramickém obkladu kuchyňské stěny. Znázorňuje život za zdí a stává se dalším oknem s výhledem do okolní přírody,“ vysvětluje Dagmar Štěpánová.
Veškerý nábytek byl navržen speciálně pro Art Villas a vyroben na zakázku místními řemeslníky, případně dovezen z Čech. Atypický nábytek doplňují originální křesla z dílen jihoamerických designérů nebo architektů.
Pro vlastní pohodlí
Menší projekt Atelier Villy se třemi ložnicemi vznikl později, když majitelé pocítili potřebu vlastního odděleného domácího pohodlí. Zahnízděný na strmém svahu pod Art Villou, 26 metrů dlouhý hranolový objekt navržený ateliérem Formafatal částečně levituje nad bujnou tropickou vegetací. Výhled z něj je jen na vzdálený oceán nebo zelené kopce, protože zadní stěna obrácená k příjezdové cestě a sousední vile je záměrně bez oken, aby měli její obyvatelé maximální soukromí. Převažující beton zde nahrazuje dřevo. Je využito na stropě a na obložení budovy.
Zde navrhla architektka Dagmar Štěpánová povrchovou úpravu opalovaného dřeva podle staré japonské techniky shou -sugi-ban a hliníkovou fasádu v barvě cortenu chránící otevřený prostor před ostrým sluncem. Perforovaný plášť se dá nadzvednout a okolní zvědavý svět má do domu naprosto volný přístup. Interiér dělí posuvné skleněné stěny, které mu dodávají záviděníhodnou flexibilitu. „Chtěla jsem, aby dům co nejlépe zapadl do přírody a co nejmíň jí ublížil,“ vysvětluje architektka. „Právě v minimalismu se podle mě ukrývá ta pravá čistá architektura.“
Kokosové chýše
Návrh atypického, luxusního a zároveň dobrodružného obydlí svěřil Filip Žák architektonickému studiu Archwerk. Architekti pod vedením Martina Klody navrhli skupinku pěti přístřešků připomínajících kokosové ořechy. Luxusní „skořápky“, jejichž hlavním konstrukčním materiálem je tropické dřevo a speciální sedmivrstvé plátno se zvýšenou odolností, byly pojmenované příznačně Coco.
Na práci Archwerku navázalo studio Formafatal a spolu s majitelem naplánovali rozmístění jednotlivých jednotek na úbočí pozemku mezi vzrostlými stromy. Domečky levitují několik metrů nad svahovitým terénem a nechají se laskat bujnou tropickou vegetací. Vzájemně jsou citlivě propojené lávkami a schody ze dřeva a tahokovu, upevněnými na ocelových sloupech. Všechny jsou vybaveny luxusní koupelnou, a když se uvelebíte na pohodlném lůžku, noříte se pohledem rovnou do samé duše džungle.
Krocení zeleně
Pozemek ve velmi strmém svahu zkultivoval ateliér Flera pod vedením Ferdinanda Lefflera. „Pokusili jsme se ho maximálně využít, zabydlet a zprůchodnit, takže jsme do něj navrhli různé schody a malé terásky. Jinde jsme zeleň protkali dlouhou barevnou skluzavkou. V okolí vily najdete pro nás už dnes typické zážitky, jako jsou ohniště, houpačky, nebo místa pro pěstování zeleniny. Poměrně sofistikovaná je i práce s pnoucí zelení kolem vily, která nám pomáhá udržet soukromí v bezprostřední blízkosti domu,“ popisuje Leffler.
Džungli se mu podařilo nenásilně přivést až k interiérům. Ve velké míře využíval lokální neinvazivní zeleň, vybíral jedlé rostliny, jako jsou banánovníky, kokosy, manga či papáje, a dotvořil tak dokonalý ráj.
FOTOGALERIE:
Filip Žák je jedním ze zakladatelů firmy Eyelevel, která zařizovala obchody značek jako Adidas, Nike či Dior. Stál i za celosvětovou kampaní Adidasu během fotbalového mistrovství světa v Německu 2006. Před několika lety svůj podíl ve firmě Eyelevel prodal a nyní se věnuje svým snům. „Miluji architekturu a design. Naši před padesáti lety postavili svépomocí v Praze moderní funkcionalistickou vilu, ve které jsem vyrůstal a před lety ji zrenovoval. Rodiče mě vedli k estetice. Když jsem si mohl dovolit začít stavět svoje sny, chtěl jsem si vyzkoušet co nejvíc stylů,“ vysvětluje. Kostarický projekt tak zřejmě nebude konec, ale spíš nový začátek.
O autorce interiérů
Dagmar Štěpánová vystudovala Fakultu architektury na ČVUT v Praze. V roce 2015 založila vlastní studio Formafatal. Dnes osmičlenný tým architektů, scénografů a designérů pracuje na několika komerčních a rezidenčních projektech nejen v ČR, ale po celém světě. Studio získalo za své realizované projekty celou řadu tuzemských i mezinárodních ocenění. Již v době studií si architektka oblíbila kulturu a architekturu Jižní a Střední Ameriky. Projektem Art Villas se jí splnil sen a v současné době buduje pobočku pro své studio Formafatal právě na Kostarice. „Musíte mít sny a následovat své cíle. Pro mě to znamená dělat vše pro to, abych mohla dál prohlubovat své zkušenosti, pracovat na sobě a na tom, co mě nejvíc naplňuje.“
Kontakty: www.formafatal.cz, www.refuelworks.com, www.archwerk.cz, www.flera.cz, www.artvillas.com
Foto: BoysPlayNice
Zeptat se & odpovědět