Kouzlo centrálního vysavače spočívá v jednoduchosti jeho používání, tichém provozu v místě vysávání, vysoké účinnosti, potřebě minimální údržby a dlouhé životnosti centrální jednotky. Je to podobné jako s myčkou či sušičkou – kdo jednou zkusil, už si život bez těchto pomocníků neumí představit. Centrální vysavač tak není jen alternativou k tomu klasickému, je to o několik úrovní komfortnější a účinnější způsob péče o domácnost. A je dostupný téměř pro každého – jak finančně, tak především z pohledu jeho instalace.
Líbí se vám tento článek?
Ideální případ nastává, když se pro centrální vysavač rozhodnete ještě ve fázi projektování nového domu. Rozvody a umístění centrální jednotky se tak stanou součástí projektu a nedojde ke kolizím s ostatními rozvody. Během výstavby je pak snadnější koordinovat jednotlivé profese. Centrální vysavač se v tomto případě stává přímou součástí novostavby. Doplnit jej lze ale také během rekonstrukce domu, jen přibude nějaké to sekání, vrtání a bourání navíc. Pravděpodobně bude nutné udělat i nějaký kompromis, například v situaci, kdy v nejkratší cestě potrubí centrálního vysavače bude stát komín.
Ale nejen novostavba a rekonstrukce jsou vhodné pro instalaci centrálního vysavače, pořídit si ho lze i do stávajícího domu. Stačit k tomu bude jen několik průrazů stěnou či stropem a zbylé rozvody se schovají do instalačních lišt, kazet, případně lze vytvořit sádrokartonové předstěny či sokly.
Jak centrální vysavač funguje
Před samotným plánováním centrálního vysavače je důležité si uvědomit princip jeho fungování. Ten je sice ve své podstatě stejný jako u klasického vysavače – tedy že výkonný motor vytváří podtlak a nečistoty jsou hadicí nasávány do sběrné nádoby nebo sáčku, zde jsou však navíc ještě pevné potrubní rozvody. A přestože centrální jednotka má vyšší sací výkon než klasický vysavač, mělo by trubní vedení být co nejkratší a nejpřímější. Zároveň by centrální jednotka neměla být mnohem výš než vysávané plochy, neboť by se tak část sacího výkonu ztrácela překonáváním gravitace. Ideální je tedy umístění v suterénu, pokud ho máme.
Jen promyšlený plán funguje
Samotné plánování umístění centrálního vysavače lze pak provést dvěma způsoby – od stolu na papíře nebo přímo v domě (pokud tedy již stojí). A nejlépe bude zkombinovat obě metody – nejprve udělat návrh na papíře a ten následně ověřit i fyzicky na místě. Začít byste měli od nejvzdálenějšího místa. Podle délky vysávací hadice určit umístění vysavačové zásuvky tak, aby bylo možné dosáhnout do všech částí místnosti včetně rohů, stěn i stropu. Počítat je nutné s určitou rezervou s ohledem na umístění nábytku. Na papíře lze použít kružítko, v reálu si pak vypomoci třeba provazem ve stejné délce, jakou bude mít vysávací hadice.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět