Jen málo stavebníků rodinných domů má to štěstí, že je netrápí nemilosrdná otázka, kolik bude nové bydlení stát peněz. Lákavé vizualizace až příliš často klamou nízkou částkou. Cena domu se odvíjí od celé řady faktorů a obestavěný prostor či krásná fasáda hrají jenom dílčí roli. O tom, co všechno „je ve hře“ a kde by se (ne)dalo ušetřit, s námi hovořil architekt Pavel Šmelhaus.
Líbí se vám tento článek?
- Při pohledu na velký dům se většině z nás laiků vetře do podvědomí poznámka: To ale muselo stát peněz! Zatímco u malého domu to obvykle tak nebývá. Jsou to realistické instinkty, nebo může být velikost domu klamná?
Velký dům je pochopitelně dražší než malý, ale přímá úměra zde úplně neplatí. Ta nejdražší zařízení jsou shodná pro všechny velikosti stavby. Jde například o napojení na inženýrské sítě, tedy přípojky a dále pak vše, co souvisí s technickými zařízeními budov, na něž se vzhledem k požadavku na energetické úspory kladou čím dal vyšší požadavky.
Tyto systémy se vždy skládají z nějakého „srdce“ (tepelné čerpadlo, kotel, centrální rekuperační jednotka…) a rozvodů. S velikostí domu narůstá množství rozvodů, ale „srdce“ se v podstatě nemění. Dalším aspektem je pak úspora z rozsahu stavby – dodavatel raději staví větší dům než malý a tomu často přizpůsobí i svou cenovou politiku.
- Začneme od začátku: je obecně známo, že stavba na rovině je levnější než stavba ve svahu. Jak ještě může místo, kde bude konkrétně stavba stát, ovlivnit celkové náklady?
Ano, stavba na rovině eliminuje problémy se zakládáním, vyrovnáváním a zapouštěním stavby do terénu či tím vyvolanými hydroizolacemi stěn stavby. Jednodušší jsou pak i následné terénní úpravy, které se obejdou bez svahování, schodišť, opěrných zdí, odvodňování atd.
Důležitá pro ekonomickou stavbu je i dobrá dostupnost parcely pro stavební techniku. Setkal jsem se už mnohokrát s pěkným pozemkem v chatové osadě, kde jsou mezi ploty jen třímetrové koridory, kudy náklaďák ani větší bagr na pozemek nezajedou, a vše se musí dělat s vyšším podílem drahé ruční práce.
Velkou položkou je i demolice původní stavby. Protože je vhodných pozemků v okolí měst a obcí nedostatek, často se využívají již zastavěné parcely. Zbourat domek, roztřídit odpad a vše zlikvidovat v souladu s legislativou může z kapsy stavebníka snadno odčerpat statisíce korun.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět