V interiérech dnes výrazně převládají pevné podlahy, koberce však stále mají svoje zastánce. Jejich výhodou je měkký došlap a zvuková i tepelná izolace, v případě umělých materiálů i nízká cena. Na co se při výběru a realizaci zaměřit?
Líbí se vám tento článek?
Kromě vhodného designu zaměřte svoji pozornost především na materiál a vazbu. Hustota vazby určuje kvalitu, použitý materiál užitné vlastnosti. Na výběr máte ze dvou kategorií: umělých a přírodních materiálů. Záleží, kam chcete koberec umístit. V místech s větším provozem, jako je třeba obývací pokoj, chtějte především odolnost a snadnou údržbu. V ložnici či dětském pokoji zase oceníte komfort (měkkost, hřejivost) a antialergenní vlastnosti.
Praktická syntetika
Výhodou první kategorie je snazší údržba a nízká cena. Umělé koberce se dnes vyrábějí z celé škály materiálů – nejčastěji jde o polyester (PES), polypropylen (PP) a polyamid (PA) nebo jejich různé kombinace (PA/PP, PP/PES). K nejlevnějším patří polypropylen, sehnat ho můžete už v ceně kolem 150 Kč/m2. Je nenáročný na údržbu a má antistatický účinek, ale rychleji se opotřebovává a bledne. Nejčastějším materiálem je polyester, oblíbený pro svou stálobarevnost a odolnost vůči skvrnám. Polyesterové vlákno je v porovnání s polypropylenem jemnější a lesklejší. Nejlevnější stojí kolem 200 Kč/m2.
Čtěte také: Na co se zaměřit při výběru koberce a jak se o něj správně starat?
„I když je využití celoplošných koberců v interiérech v poslední době na ústupu, do dětských pokojů či ložnic je stále používáme, zejména pro jejich hřejivé a izolační vlastnosti. Vybíráme koberce ze 100% polyamidového vlákna, které jsou velmi odolné a neobsahují alergeny,“ představuje další z rodiny syntetických materiálů designérka Jitka Kobzová ze studia Ambience Design.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět