Kvalitní zahradní bazén si dnes může dovolit prakticky každý. Pokud zvažujete zdravější variantu v podobě chemicky neupravované vody, zvolte biobazén. V případě, že je pro vás kromě biologicky čisté vody důležitá i celková kompozice zahrady a začlenění vodní plochy do okolní přírody, vytvořte si na zahradě přírodní koupací jezírko. Každá z těchto variant má své výhody i nevýhody.
Líbí se vám tento článek?
Nejprve si pojďme ujasnit terminologii. Základní rozdíl mezi koupacím jezírkem a biobazénem spočívá ve způsobu čištění vody. Koupací jezírka svou podstatou napodobují přírodní vodní plochu se stojatou vodou z části osázenou rostlinami a vhodnou ke koupání. V biobazénu naopak voda trvale cirkuluje a vzhledově může připomínat jak jezírko, tak klasický bazén s chlorovanou vodou. Lze ho doplnit regenerační zónou s rostlinami, které však mají pouze estetickou funkci.
Základní rozdíly biobazénu a koupacího jezírka
Základním principem fungování koupacího jezírka je jeho osázení dostatečným množstvím vhodných rostlin, které se podílejí na přirozené údržbě čisté vody a biologické rovnováze v jezírku. Rostliny ve skutečnosti vodu nefiltrují ani neodstraňují nečistoty, pouze absorbují živiny z vody a přirozenou cestou se tak podílejí na údržbě čisté vody.
Oproti tomu biobazén nespoléhá na čisticí funkci rostlin, funguje na principu čerpadla s biofiltrem, který zachycuje veškeré nečistoty. Na rozdíl od koupacího jezírka, kde musíte oddělit část koupací a zahradní, v biobazénu můžete využít pro koupání bez problémů prakticky celou plochu. Rostliny tu nemusí být žádné nebo mohou fungovat jen jako dekorace.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět