O alternativních zdrojích energie se dnes hodně mluví, ale často lidé neznají správný obsah základních pojmů. Ve spolupráci s Romanem Rousem, hlavním technikem společnosti VITrading – For Future, jsme se rozhodli tyto důležité pojmy vysvětlit.
Líbí se vám tento článek?
Tepelná čerpadla (TČ) jsou v posledních letech stále více preferovanou volbou topných systémů. A to jak pro novostavby, tak při rekonstrukcích budov. Jedná se o moderní, úsporný a ekologický a státem podporovaný způsob vytápění a uživatelům snižuje náklady za energie.
Princip fungování tepelného čerpadla se dá přirovnat k činnosti chladničky naruby. V uzavřeném chladivovém okruhu proudí speciální plyn, který se při stlačení kompresorem zahřívá, pokračuje do tepelného výměníku (kondenzátoru), kde se kondenzuje na kapalinu a přes expanzní ventil se vrací do plynného skupenství. Na dalším výměníku (výparníku) je pak přijímáno teplo z okolního prostředí.
Tepelná čerpadla využívají jako zdroj tepla vzduch, vodu, nebo zemi, Pro naše klimatické podmínky se ovšem obvykle nevyplatí nákladná instalace do čerpadel typu země/voda nebo voda/voda, a tak je suverénně nejoblíbenějším typem čerpadla v ČR vzduch/voda.
TEPELNÉ ČERPADLO vzduch/voda
Tento systém (anglická zkratka AWHP) patři k cenově nejdostupnějším tepelným čerpadlům. Získává teplo z venkovního vzduchu skrze výparník a předává jej pomoci kondenzátoru topné vodě. Instalace vzduchových tepelných čerpadel je velmi jednoduchá a levná. Díky neustálým technickým novinkám jsou potlačovaný jejich hlavni nevýhody (klesající účinnost a zvýšený hluk při nižších venkovních teplotách). Vzduchové tepelné čerpadlo je v současné době nejlepší investice do tepelného čerpadla z pohledu cena/výkon.
TEPELNÉ ČERPADLO země/voda
Využívá k získaní tepla buď zemni kolektor, nebo hlubinný vrt. V plastovém potrubí kolektoru za pomoci oběhového čerpadla cirkuluje nemrznoucí směs (solanka). Ta je přiváděna na deskový výměník – výparník, kde předává energii do chladiva a na dalším deskovém výměníku – kondenzátoru pak do topné vody.
Nepřehlédněte: Abeceda tepelných čerpadel – 2. část
TEPELNÉ ČERPADLO voda/voda
V tomto systému odebírá deskový výměník teplo z vody. Zdrojem může být studna, ale také povrchová voda, odpadní vody nebo termální prameny. Jedná se o nejúčinnější tepelná čerpadla, avšak možnosti jejich využití v našich podmínkách jsou velmi omezené.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět