Zde bude vaše dítě spát, hrát si, setkávat se s kamarády, věnovat se svým koníčkům, učit se, skladovat své věci a také se připravovat na dospělý život. Zařídit tento prostor tak, aby splňoval požadavky na všechny tyto činnosti, které se navíc s věkem budou měnit, aby byl praktický a příjemný, není vůbec jednoduchý úkol.
Líbí se vám tento článek?
Je vědecky prokázáno, že dostatek prostoru a jeho funkční a harmonické uspořádání mají na vývoj dítěte značný vliv. Proto je důležité věnovat vybavení dětského pokoje velkou pozornost, a to nejen z hlediska čistě funkčního (ergonomický nábytek, zdravá matrace, odolné a snadno čistitelné materiály), ale i z hlediska psychické pohody. Dostatek místa na knížky a hračky je stejně důležitý jako klid, příjemné barvy a možnost seberealizace podle vlastní fantazie.
Bohužel se ještě dnes setkáváme s domy, kterým vévodí rozlehlý obývák nebo „zámecké“ schodiště, ale pokojíky pro děti se velikostí neliší od těch v paneláku. V rodinném domě byste ale dětem určitě měli dopřát něco více. Dobrým tipem je například samostatná herna, která se, až děti odrostou, může proměnit v pracovnu nebo najít jiné využití.
Základem je správná dispozice
Pokud nechcete, aby v pokoji vašeho dítěte panoval neustálý chaos, kde se oblečení míchá se sportovními potřebami, svačinou a rozházenými hračkami (i když tomu někdy při nejlepší vůli nelze zabránit), uplatněte zde osvědčený princip – rozdělte dětský pokoj na funkční zóny: spaní, hraní a učení tak, aby se navzájem nerušily.
Zóna spaní
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět