Každý stavebník si představuje svůj dům jako útulné místo, kde se bude cítit pohodlně a spokojeně. Ačkoliv vizuální dojem moderní stavby u jezírka je lákavý, klíč k pohodlnému bydlení leží uvnitř. Dispozice domu musí být praktická a odpovídat vašim potřebám. V tomto článku přinášíme praktické tipy, co by ve vašem domě nemělo chybět a co je lepší se vyhnout, abyste se po nastěhování vyhnuli nepříjemným překvapením.

Líbí se vám tento článek?
Dům musí velikostí i dispozicí odpovídat (samozřejmě v rámci finančních možností) velikosti a životnímu stylu vaší rodiny, lokalitě a pozemku, na němž stojí. Ať už budete vybírat z developerských projektů nebo posuzovat individuálně navržený dům, všímejte si těchto znaků:
1. Velikost domu a jednotlivých místností
Při plánování domu je důležité zohlednit potřeby všech členů rodiny s výhledem na dlouhodobou perspektivu. Děti sice vyrostou a osamostatní se, ale možná budete potřebovat prostor pro prarodiče, nebo zjistíte, že potřebujete pracovat z domova. Také je důležité myslet na návštěvy, které mohou potřebovat místo k přespání.
Velikost jednotlivých místností by měla být vyvážená a praktická. Dům pro větší rodinu by měl zahrnovat prostorné zádveří pro pohodlné přezutí, odložení kabátů nebo kočárku. Úzká předsíňka o šířce 120 cm nebude dostačující. Zbytečně neplýtvejte prostorem na dlouhé chodby, prostorné schodiště nebo halu, místo toho je využijte pro úložné prostory nebo technické zázemí.
Vyhněte se příliš velkému obývacímu pokoji, který nebude korespondovat s velikostí kuchyně, zejména pokud máte početnou rodinu a vaření je každodenní záležitostí. Dětské pokoje by neměly být opomíjeny – ve vašem domě by měly mít děti více prostoru než v panelákových bytech.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.

Zeptat se & odpovědět