Každý majitel zahrady samozřejmě ví, že dokonalý trávník, bohatá sklizeň zeleniny a ovoce nebo od jara do podzimu rozkvetlé květinové záhony nebudou bez práce, ale proč si údržbu nezpříjemnit a neusnadnit? Je to poměrně jednoduché, šikovné pomocníky máte na dosah ruky.
Líbí se vám tento článek?
Mezi nejčastější činnosti na zahradě se určitě počítá závlaha, seč trávníku a pletí. Přesně s těmito činnostmi vám mohou některé pomůcky že třeba automatická sekačka nebo závlahový systém navyšují náklady, ve skutečnosti ušetří spoustu času, a nakonec ani ten finanční dopad není tak velký.
Konec konců na sečení trávníku bude i tak nutná sekačka, která bez benzinu nebo elektřiny nebude fungovat. I když jímky na dešťovku také něco stojí, na druhou stranu umožní uchování velkého objemu dešťovky, která vás na rozdíl od vody z vodovodu opravdu nic stát nebude.
Mezi pomocníky se ale řadí i různé „vychytávky“, které třeba pomohou s navinutím hadice, různé typy textilií i taková klasika jako mulčovací materiály. Naprostá většina zahrádkářů dělá spoustu prací na zahradě neefektivně, ale pokud se budete zajímat o to, co všechno může údržbu zefektivnit, výrazně si ulehčíte život a zvládnete péči třeba i o větší zahradu.
Dobrý přístup a efektivní řešení
Snadnější a třeba i trochu radostnější údržba zahrady záleží i na tom, jak máte zahradu uspořádanou a jak moc po ruce máte například zahradní nářadí či hnojiva. Kompostér je sice jedním z velkých pomocníků, díky kterému se pohodlně zbavíte veškeré organické hmoty ze zahrady, pokud ale nepůjde pohodlně rozebrat, kompost jen těžko přeházíte. Hlavně na velkém pozemku se určitě vyplatí přemýšlet nad dostupností nářadí i zahradní techniky.
Ve vyšším věku vás nebude bavit přecházet z jednoho konce pozemku na druhý pro základní pomůcky. Proto je důležité mít na správném místě správný skladovací prostor, kterým je zahradní domek. Vejdou se do něj pytlované substráty, hnojiva, technika i nářadí, a pokud ho budete mít jen kousek od zeleninové zahrady, která přece jen váš dohled potřebuje opravdu často, ušetříte si denně několik minut svého času. Snadnou dostupnost oceníte ale také v nepříznivém počasí.
Desítka nejefektivnějších pomocníků, kteří šetří čas i usnadňují péči o zahradu
Automatický závlahový systém
Patří mezi běžnou výbavu každého majitele zahrady, který touží po perfektním trávníku. Jenže tento systém se postará o zálivku také v užitkové zahradě. Přijde vám, že je to plýtvání vodou?
Pokud je automatický závlahový systém správně navržený a instalovaný, naopak vodu šetří. Můžete si u něj nastavit efektivní dobu zavlažování, což bývá pozdě večer, v noci nebo velmi brzy ráno. V těchto dobách se běžně zahradní hadicí nezalévá, tudíž nikdy nedojde k tak efektivní zálivce s ohledem na teplotu vzduchu. Automatické systémy navíc bývají vybaveny čidlem, díky kterému se závlaha zastaví ve chvíli, kdy prší.
Další výhodou je rovnoměrnost, která je důležitá hlavně u trávníku. Na zeleninových záhonech zřejmě nejvíce využijete kapkovací hadice, ze kterých se voda dávkuje po kapkách, jak samotný název napovídá. Voda tedy stéká rovnou na půdní povrch. Nesmáčí listy a jde rovnou ke kořenům.
Závlaha jednoduše nepotřebuje vaši přítomnost, zahradu zalije i v době, kdy jste na dovolené, musí mít ale samozřejmě k dispozici vydatný zdroj vody, což by měla být ideálně velkoobjemová nádrž na dešťovku.
Náviny
Budou hodit každému, kdo je při zalévání přece jen odkázaný na zahradní hadici. Mohou být instalované na zeď domu nebo zahradního domku, nebo může být součást vozíku, který kromě návinu nese většinou i podstavec na různé typy koncovek a redukcí na připojení hadice. Náviny bývají vyrobeny z kovu nebo plastu. Jejich největší výhodou je hlavně snadný úklid hadice po zalévání. Nikde vám tak nebude překážet.
Vodicí prvky
Pro zahradní hadici budou důležité na větších pozemcích, kde je zdroj vody poměrně dost vzdálený od zalévaných výsadeb. Při napínání hadice se mohou poškodit okrasné květiny i zelenina. Vodicí prvky mívají různou podobu, běžné jsou například konstrukčně jednoduché plastové kolíky, které se zapíchnou do země. Hadice má tak jasně dané hranice.
Automatická sekačka
Něco samozřejmě stojí a nehodí se úplně na všechny zahrady, kde je extrémně komplikovaný terén, ale v současné době jsou k mání i typy, které si poradí jak s velkou plochou, tak i se svahem, což byly v minulosti hlavní překážky. Největší výhodou automatické verze sekačky je, že pracuje za vás i bez vašeho dozoru.
Dokonce ji můžete ovládat i přes aplikaci v mobilním telefonu, v podstatě podobně jako nastavení automatického závlahového systému. Tuto funkci ale musí sekačka umožňovat, ne všechny modely jí jsou vybaveny. Sekání trávníku probíhá v několika etapách. Jakmile se částečně vybije akumulátor, vrátí se opět do nabíjecí stanice.
Při seči zůstává posečená hmota na trávníku, jen je velmi jemně namulčovaná, takže je prakticky neviditelná. Nepovažujte ji za odpad, je to vlastně přírodní hnojivo, které vrací do půdy zpět živiny.
Obrubníky
Už patří mezi klasickou výbavu okrasné i užitkové zahrady. Pořídit je můžete v kovovém i plastovém provedení.
V anglické zahradě se s oblibou používají také obruby z cihel odolných vůči povětrnostním podmínkám, ale dají se použít i žulové kostky či žulový odsek usazený do betonové patky. Dodají každé výsadbě jasnou hranici, což je nejvíce znatelné hlavně u trávníku, který přes obrubu jen tak nepřeroste.
Obruba by ale měla být položená ve správné výšce. Neměla by tedy výrazně vyčnívat nad terén, aby umožňovala pohodlnou seč trávníku, ale zároveň by neměla být ani utopená. Právě při jejím poklesu přes ni opět začne trávník přerůstat.
Kompostéry
Mnozí je považují za zbytečnost, zvláště pokud mají možnost svozu biologického odpadu. Jenže vlastní kompost je perfektní hnojivo. Kompostér se přitom vejde i na malou zahradu, jen by měl být snadno rozebratelný, aby se kompost dal přeházet. Mnohdy bývá to nejjednodušší řešení nejlepší, proto i tady platí, že skvěle poslouží hlavně kompostér z vodorovně uložených latí.
Aby opravdu šetřil námahu, měl by být na tom správném místě. Rozhodně ho neumisťujte do toho nejvzdálenějšího koutu zahrady. Fungovat bude hlavně u největšího zdroje organického odpadu, tedy hned na užitkové zahradě nebo třeba pod vzrostlými stromy, které každý podzim nadělí pořádnou peřinu barevného listí.
Netkaná textilie
Dělí se na černou a bílou. Občas se můžete setkat i s hnědou. Černá a hnědá plní stejnou úlohu. Fungují tedy pro pokrytí povrchu záhonu nejčastěji s jahodami nebo jinými plodinami. Půdu přirozeně ohřívají a zamezují zaplevelení, navíc i snižují výpar vody. Spolehlivým pomocníkem je také netkaná textilie bílé barvy. Tou sice záhony nezamulčujete, ale ochráníte jí zeleninu před výkyvy teploty brzy na jaře nebo pak pozdě na podzim a stejně tak v době náletu škůdců.
Mulčovací materiály
Nejsou rozhodně žádnou novinkou. Díky nim není třeba tak často plít a půdu kypřit. Pokud vyberete ten správný materiál, můžete z něj těžit i jiné výhody. Zatímco někde může být vlastnost mulčovací kůry, která půdu okyseluje, na obtíž, jinde ji můžete obrátit ve svůj prospěch. Kůrou je vhodné mulčovat například kyselomilné borůvky, klikvy, okrasné azalky nebo rododendrony. Podobně pak funguje štěpka.
Pokud se vám nechce během léta veškerá posečená tráva kompostovat, použijte ji jako mulč na zeleninové záhony, vrstvu doplňte klidně každý týden. Zatímco rostlinné mulče v podobě štěpky a kůry bude nutné přibližně po třech letech doplnit o čerstvý materiál, štěrk a kačírek patří mezi stabilní hmoty. Minerální mulče navíc půdu přirozeně ochlazují, takže ji hlavně v létě ochrání před nadměrným ohříváním i výparem vody.
Nádrže na dešťovou vodu
Měly být být součástí každé zahrady, kvalitní podzemní vody totiž nebezpečným tempem ubývá. Zalévat vodou ze studny nebo z vodovodu je škoda, snažte se tedy co nejvíc zadržovat dešťovku. Nejlepší volbou jsou velkoobjemové podzemní jímky, ale na menším pozemku si vystačíte i s menšími nadzemními nádržemi. Instalace nádrží na vodu tedy přímo námahu nešetří, úsporu ale očekávejte ve své peněžence.
Bonusem je pak pocit z efektivního využití vody, která je pro zálivku mnohem lepší než ta podzemní.
Rychlospojné ventily
Pro zapojení zahradní hadice na různých místech zahrady ušetří čas i námahu, nebudete totiž muset „tahat“ hadici od vzdáleného zdroje vody. Ventily seženete i pod označením hydrant a většinou bývají vybaveny i plastovou šachtou, která brání znečistění samotného ventilu. Jednoduše otevřete víko a napojíte hadici.
Takových ventilů se vyplatí mít na zahradě více, vystačíte si pak jen s několika málo metry hadice, která se bude celkově snáze obsluhovat.
Foto: Lucie Peukertová
Zeptat se & odpovědět