Šetřit vodou je důležité, na druhé straně ale všechno má své meze a spotřeba vody na hlavu je u nás už dnes jedna z nejnižších na s větě. Spíše než dále omezovat osobní hygienu je na místě využít moderní sanitární elektroniku v podobě bezdotykových baterií s úsporným perlátorem nebo radarového pisoáru.
Líbí se vám tento článek?
V dnešní době už splachovací systémy nečerpají zdaleka tolik vody jako dříve. Například s domácím pisoárem, který je vybaven radarovým splachovačem, spláchnete pouze jedním litrem vody. U dvoutlačítkových splachovačů toalet je spotřeba vody standardně tři litry na malé spláchnutí a šest velké spláchnutí.
Dalším místem, kde lze ušetřit vodu, je sprcha či vana. Není ale kvůli tomu nutné prodlužovat intervaly mezi osobní hygienou. Denně roztočí kohoutek ve sprše či vaně v České republice dvě třetiny lidí. Zatímco v zimě se podle dermatologů můžeme klidně koupat obden, v parných dnech doporučují častější a kratší sprchování. I zde je na místě úsporný provoz, který spočívá buď v senzorické sprše, nebo jednoduše pustíte vodu, jen když je potřeba. Jedna koupel ve vaně vyžaduje 100 až 200 litrů vody, sprchování jen 30–60 litrů vody.
Úsporná baterie
Tušíte, kolik průměrně za den proteče obyčejným kohoutkem vody a jak můžete ušetřit? Při průměrném 15vteřinovém mycím cyklu (mytí rukou) protečou u klasické pákové baterie až 3 litry vody. U automatické senzorové baterie je tato spotřeba téměř třetinová. Pokud si tedy umyjete ruce desetkrát za den, s obyčejnou baterií spotřebujete 30 litrů vody, zatímco s automatickou baterií jen okolo 12 litrů. Při současných vyšších nárocích na mytí rukou tak protečou za dvacet vteřin mydlení 4 litry vody. Senzorová baterie tomuto zbytečnému odtékání vody zabrání. Významná spotřeba vody připadá na mytí nádobí. Moderním myčkám stačí na jeden cyklus jen 10–12 litrů vody a je ekologické pouštět ji, až když je plná. Při mytí nádobí v ruce se spotřeba pohybuje mezi 15 až 40 litry vody.
Vyplatí se nezapomínat ani na zdánlivé maličkosti. Obyčejné kapání kohoutku může znamenat únik vody až 24 litrů denně, protékající toaleta přibližně 25 litrů za hodinu.
Citlivé splachování
Je statisticky ověřeno, že osobní hygiena (koupání, sprchování) a splachování toalety znamená největší zátěž pro peněženky majitelů domácností, co se spotřeby vody týká. I proto je automatické splachování s možností předdefinovaného množství splachované vody tím nejúspornějším řešením. Ovládací systém umožnuje nastavit jak malé, tak velké množství splachované vody, a to například v rozmezí 2/3/4, resp. 3,5/4,5/6/7,5 litru. V kombinaci s vhodně tvarovanou a bezokrajovou keramickou mísou je pak možné snížit spotřebu vody pro dostatečně čisté spláchnutí toalety na úplné minimum. Uspořené metry krychlové čisté vody, které by jinak zbytečně protekly do odpadu, se při běžném provozu dají již po několika měsících počítat v desítkách.
Nejčastějším nešvarem bývá spuštěná voda po celou dobu čištění zubu a holení. Průtok klasické pákové baterie muže být až 12 l/ min., takže během dvouminutového čištění zubu „zbytečně“ proteče okolo 24 litru. Prvním krokem je pořízení pákových baterií se spořicí kartuší (směšovač vody uvnitř baterie), které mají zarážku na 40 % průtoku vody a pro většinu použití stačí baterii otevřít do první polohy. Dalším krokem jsou úsporné perlátory (koncovky kohoutku), které při zachování pocitově stejného proudu dokážou vodu provzdušnit a efektivně tak snížit průtok na 5–8 litru za minutu. Maximálních úspor dosahují baterie bezdotykové, které oproti tem běžným spoří až 60 % vody. Výhoda automatické technologie spočívá v poskytnutí přesně takového množství vody, které je nezbytně nutné pro aktuální potřebu, přitom svým snadným ovládáním uživatele nijak neomezují. Podle potřeby je možné nastavit i zpoždění vypnutí vody. Dále je samozřejmě dobré používat sprchu namísto vany nebo myčku na nádobí.
Foto: archiv firem
Zeptat se & odpovědět