Příprava dřeva na zimu rozhodně není procházka růžovým sadem, obzvláště pokud vytápíte velký dům. V tomto případě je pro vás cirkulárka nenahraditelným pomocníkem.
Líbí se vám tento článek?
Každý, kdo se alespoň jednou potýkal s přípravou dřeva na zimu, mi dá jistě za pravdu, že cokoliv, co vám alespoň trochu pomůže zmírnit dřinu, je vítáno. Podstatné samozřejmě je, kolik dřeva budete zpracovávat. Pokud vám stačí občas pro atmosféru v obýváku zatopit v krbu, vystačíte si při přípravě dřeva s elektrickou motorovou pilou z kategorie hobby.
Pokud hodláte zpracovávat větší množství dřeva, „motorovka“ je sice také možná, ale ne pila kategorie hobby. Výkonná pila je ale poměrně těžká a neobejdete se ani bez častého přibrušování řetězů. Neustálé zvedání a odkládání těžké pily je náročný „tělocvik“, kterého vás cirkulárka zbaví.
Cirkulárka či okružní pila nebo kolébková pila se skládá ze stolu, motoru, vypínače a řemenice. Ve středu horní desky „stolové“ cirkulárky se nachází štěrbina, kterou prochází pilový kotouč. U některých kolébkových pil je kotouč uchycen přímo na hřídel rotoru elektromotoru. Na trhu se setkáte i s kombinací stolu a kolébky.
Čtěte také: Jak připravit dřevo na topnou sezónu
Cirkulárky se stolem se hodí pro řezání kulatiny, ale také na přířezy stavebních desek. Při práci je třeba dbát zvýšené opatrnosti, jelikož pilový kotouč není zcela chráněn. Výhodou této konstrukce je, že díky stolu můžete řezat dřevo nejen příčně, ale i podélně. Cirkulárka kolébkové konstrukce se nejlépe hodí pro řezání kulatiny. Dřevo umístíte do kolébky, což vám značně zjednoduší a zrychlí práci. Pilový kotouč je navíc výhodně schován v ochranném krytu a při práci se k němu vaše prsty ani příliš nepřiblíží, takže řezání je bezpečnější.
DOPORUČUJEME:
Pro snadný transport
Stolní varianty či větší kolébkové pily jsou opatřeny kolečky, umožňujícími snadnější manipulaci při transportu. To je důležité, protože cirkulárka se k přípravě dřeva využívá jen občas a většinou odpočívá v kůlně či dřevníku. Kolébková varianta je skladnější než varianta stolní.
Průměr kotouče a prořez
Pro výběr okružní pily je důležitý průměr řezného kotouče – u malých pil činí 400 mm, větší mohou být osazeny i 750mm kotoučem. Na velikosti kotouče totiž závisí velikost tzv. prořezu, což je maximální hloubka, do níž se pila „zakousne“ při jednom zářezu bez otáčení materiálu (příklad: u 700mm kotouče se prořez pohybuje okolo 250 mm, u 500mm kotouče cca 180 mm). Na velikosti prořezu závisí, jak silné poleno na pile přeříznete. Prořez se však může lišit i podle konstrukce pily – záleží na tom, zda je kotouč upnut přímo na hřídeli motoru, nebo jsou otáčky přenášeny řemeny. Díky tomu můžete narazit i na pilu, která má shodný prořez u 600mm i 700mm kotouče.
Užitečné prvky a doplňky
Pohodlnou a bezpečnou práci s kolébkovou pilou zaručí některé praktické funkce, například aretace kotouče, robustní kolébka s tlumičem nárazů a pružinou pro zpětný chod či motor s brzdou a teplotním čidlem přímo na vinutí, nikoliv na vypínači.
U levnějších subtilních kolébkových pil schopnost přeříznout poleno závisí i na šířce podávacího žlabu kolébky. Do úzkého žlabu poleno většího průměru vůbec nedostanete. Pak nezbývá než na silnější kusy použít motorovou pilu a sekyru nebo je podélně rozštípnout na průměr, který se do kolébky vejde.
Broušení kotouče
I když zuby pilového kotouče vydrží víc než řetěz motorovky, neobejdou se bez broušení. Že jsou tupé, poznáte podle častějšího zasekávání. Mnohé napoví i povrch řezu – ten by měl být světlý a hladký a ne „vytrhaný“ a popálený. Broušení vyžaduje profesionální vybavení, ale zkušenější kutil může ostří kotouče udržovat v kondici občasným přibroušením pilníkem. Zuby se brousí ve dvou fázích – sudé a liché zvlášť. Při broušení můžete nechat kotouč v pile a postupně jím pootáčet. Pokud nemá vaše pila funkci aretace otáček, můžete kotouč při broušení zafixovat kusem dřevěné latě.
Zeptat se & odpovědět